Maté je nápoj, ktorého chuť si treba vychutnávať. Jeho typická chuť je zemitá, jemne horkastá, doplnená množstvom rôznych podtónov ďalších príchutí. Aby ste si mohli všetky chute tohto nápoja naplno vychutnať, mali by ste vedieť, ako si Yerba maté správne pripraviť.
Yerba maté si môžete pripraviť bežným spôsobom, ktorý sa používa v USA alebo Európe. Nasypte približne 4 gramy maté do šálky a zalejte menším množstvom studenej vody (aby vznikla riedka kaša). Teraz prevarte vodu (2,5 – 3 dcl) a nechajte ju vychladnúť na cca 70°C. Keď voda vychladne zalejte ňou maté a lúhujte cca 5 minút. Následne maté sceďte a začnite popíjať.
Kalabasa je názov nádoby, z ktorej sa maté pije. Nádoba má baňatý tvar a na vrchu je užšia. Tradičná kalabasa sa vyrába z vydlabanej tekvice calabasa, môžete ale natrafiť aj na kalabasu z kovu, keramiky, dreva či rohov a kopýt zvierat.
Bombilla je typ slamky, ktorou sa maté pije. Na jej spodnej strane je sitko, ktoré plní funkciu filtra. Vďaka tomuto sitku sa vám jemné čiastočky maté nedostanú do úst. Bombilla môže byť zhotovená z rôznych materiálov. Najčastejšie sa používa na jej výrobu nerez, striebro, alpaka alebo bambus.
A ako na prípravu chutného Yerba maté?
Kalabasu naplňte do 2/3 maté. Teraz nádobu zakryte dlaňou, jemne ňou zatraste, prípadne ju prevráťte do horizontálnej polohy a znova postavte. Maté by malo zostať v nádobe pod 45° uhlom. Do nádoby vložte bombillu na miesto, kde maté nie je. Zalejte maté vlažnou vodou tak, aby ňou nasiakol celý objem lístkov. Prevarte vodu, ktorú nechajte vychladnúť na cca 70°C a dolejte ju do celého obsahu nádoby. Zaliate maté môžete začať hneď popíjať. Nemiešajte ho.
Yerba maté môžete po dopití zalievať vodou znova a znova. Chuť nápoja sa bude každým zaliatím zjemňovať. Pokiaľ ale siahnete po Yerba maté Sara, jeho horkasto zemitá chuť bude stále rovnako intenzívna.
Maté je známe ako teplý nápoj. V letných horúčavách si ale môžete pripraviť aj osviežujúce studené maté.
Pri príprave studeného nápoja môžete do nádoby dať väčšie množstvo maté. Prikryte nádobu dlaňou a jemne zatraste. Po postavení nádoby by malo maté zostať pod uhlom 45°. Do kalabasu vložte bombillu (tam kde nie je maté) a zalejte maté menším množstvom studenej vody. Použite len také množstvo vody, ktoré vsiakne do maté. Po cca 5 minútach dolejte studenú vodu do celého objemu nádoby. Miesto studenej vody môžete použiť aj ľadovú triešť.
Yerba maté je tvorené z drvených lístkov a stoniek rastliny. Zatrepaním sa malé kúsky maté dostanú na spodok nádoby. Vďaka tomu vám tieto malé kúsky počas popíjania maté neupchajú bombillu.
Keby ste maté zaliali horúcou vodou zničili by ste všetky jeho živiny. Ak ho ale najprv zalejete vlažnou vodou začnú sa živiny z maté postupne uvoľňovať do vody. Následné zaliatie vodou o teplote 70°C vylúhuje ďalšie živiny z maté bez toho, aby sa zničili.
Navyše, ak maté zalejete príliš horúcou vodou (viac ako 70°C) bude silnejšie a horkejšie.
Miešaním nápoja sa dostanú jemné časti maté na povrch a môžu upchať bombillu, alebo sa dostať až do vašich úst. Ak nechcete bombillu po pár dúškoch umývať a prepchávať, nápoj nemiešajte.
Ak s týmto nápojom ešte nemáte skúsenosti a chcete si ho pripraviť prvý krát, použite na jeho prípravu menšie množstvo maté. Jeho chuť nebude tak výrazná. Ak vám zachutí, môžete si ďalšie maté pripraviť z plnej dávky.