Yerba Mate vs. Káva

Uvažujete o nahradení kávy matéčkom? Radi by ste vedeli aký je rozdiel medzi kofeínom obsiahnutým v káve a v yerba mate? Odpoveď na tieto otázky Vás možno prekvapí, nakoľko kofeín v týchto dvoch rastlinách má na ľudské telo rozličný efekt. Pre viac informácií čítajte ďalej.

Aj napriek tomu, že sa matéčko na svete pije už stovky rokov, sa mu mimo južnej ameriky nikdy nedostalo toľko popularity ako káve alebo tradičnému čaju.

YERBA MATE

Yerba Mate je cesmínový ker pochádzajúci z Paraguaja, Argentíny, južnej Brazílie a Uruguaja. Kmeň Guaraní z Paraná tento nápoj konzumoval po tisícročia a spoliehal sa na svoje regeneračné, povznášajúce a liečivé vlastnosti. S väčším účinkom ako zelený čaj a rovnakým množstvom kofeínu ako káva, maté jedinečným spôsobom stimuluje myseľ a telo bez nárazových účinkov nástupu a odznenia kofeínu typických pre kávu.

Výhody matéčka:

  • Stimuluje myseľ a telo - navodzuje pocit pohody.
  • Znižuje vysoký krvný tlak, upravuj zlý cholesterol, minimalizuje rakovinu hrubého čreva, upravuje hodnoty cukru u cukrovky typu II, vhodný nápoj pri boji s obezitou, osteoporózou; funguje aj ako prírodné preháňadlo; má protizápalový a antibakteriálny účinok;
  • Mimoriadne silný antioxidant (neutralizuje molekuly spôsobujúce choroby) a minerálne hladiny.
  • Podporuje dlhovekosť. Zdá sa, že je adaptogénny, s vysokým obsahom saponínu (obnovujúcich látok) a kyseliny chlorogénovej.

KÁVA

Nápoj objavený niekedy v okolí šiesteho storočia etiópskymi pastiermi, je všadeprítomným stimulujúcim nápojom pitým po celom svete. Vďaka svojej schopnosti dočasne zvýšiť funkciu mozgu a svalov sa stal veľmi populárnym „go to“ nápojom, ktorý poháňa globálny korporátny systém.

Výhody kávy:

  • Dočasne zvyšuje funkciu mozgu a svalov.
  • Kyselina chlorogénová a kyselina kávová môžu zabrániť zlému cholesterolu (LDL) v zúžení tepien (ateroskleróza) - pôsobiť ako silné antioxidanty.
  • Môže znížiť riziko vzniku cukrovky typu II a regulovať hladinu glukózy.
  • Pomáha pri trávení / má laxatívne vlastnosti.

Nevýhody kávy:

  • Vyššia kyslosť kávy môže spôsobovať, alebo dráždiť vredy, gastritídu, Crohnovu chorobu, spätný tok kyselín, pálenie záhy atď.
  • U niektorých pravidelných konzumentov sa pri každodennej konzumácii vyskytujú „nervozita“, „zrútenia“ a „efekt vyhorenia“.
  • Môže interferovať s absorpciou minerálov: vápnik, zinok, horčík atď.
  • Podporuje kortizol, stresový hormón, ktorý narúša imunitný systém.

Kofeín v yerba mate vs. v káve.

Yerba maté ja káva obsahujú približne 75–80 mg kofeínu na jednu šálku. Kofeín u matéčka však funguje inak. Zatiaľ čo niekoľko šálok kávy ľahko spôsobí chvenie a zrútenie, maté má jedinečné duálne pôsobenie, ktoré zároveň stimulujúce aj upokojuje aj po vyššom množstve dávok.

Môže to byť spôsobené adaptogénnymi vlastnosťami yerba maté, ktoré pomáhajú pri regulácií všetkých systémy ľudského tela. Za tieto efekty môžu byť zodpovedné tiež relaxačné látky ako teofylín a teobromín, ktoré tento nápoj obsahuje.

Výsledok

Káva aj yerba maté obsahujú antioxidanty aj prospešné látky. Ani jeden nápoj nie je dokonalý a oba majú aj svoje nevýhody. Musíme však zodpovedne zvážiť celkovú bezpečnosť každého z nich, pretože väčšina ľudí pravidelne konzumuje značné množstvá svojho preferovaného stimulačného nápoja.

Pozitívny vplyv na telo a myseľ u yerba maté sa tak ľahko nevyrovnajú žiadnemu nápoju obsahujúcemu kofeín. Schopnosť kávy rýchlo stimulovať mozgové a svalové funkcie je pozoruhodná, ale jej kyslý charakter a všeobecne známe dôkazy o tom, že spôsobuje negatívny pocit zrútenia a chvenia svalov, sú pre nás dôvodom prečo si myslíme, že matéčko je pre kávičkarov možnou alternatívou. Nápoj yerba maté, či už v teplej alebo studenej verzii, je za nás jednoznačne zdravšia a zaujímavejšia alternatíva kávy. Poskytuje celú škálu zaujímavých chutí, ktoré možno prirovnať k chutiam niektorých druhov silných zelených čajov.

Dúfame, že vám tento článok pomohol lepšie pochopiť rozdiely medzi kávou a yerba maté. 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram